Lidová medicína na různé nemoci nebo problémy převážně používá bylinky. Ale občas sáhne i po jiných prostředcích. To je i případ obyčejné kuchyňské soli, ze které si můžete udělat velmi účinný solný obklad. V tradiční lidové medicíně byly tyto obklady používány při bolestech břicha, močového měchýře, problémy se svaly, problémy s křížem, studené nebo zmrzlé nohy.
Do nerezového hrnce nebo na pánev nasypeme půl kilogramu soli (lepší je hrubozrnná, ale pokud ji nemáme, nic se nestane, když použijeme tu co máme ve spižírně), kterou pořádně rozehřejeme. Dá se použít i mikrovlnka, nevhodné jsou jen smaltované hrnce. Horkou ji nasypeme do bavlněného sáčku, řádně zavážeme, aby se nám sůl nevysypávala. Na místo, které budeme ošetřovat dáme ručník, abychom se nespálili.
Sůl ve velkém množství udrží dlouho teplotu, na kterou jí ohřejeme. Přírodní sůl obsahuje spoustu minerálů, které pomáhají tělu uvolnit napětí, sůl je antiseptická, epsomská sůl obsahuje velké množství hořčíku, který uvolňuje svalová napětí a himalájská sůl je zase bohatá na železo.
prohřátí
zmírnění bolestivosti
uvolnění svalového napětí
účinná zbraň při prochladnutí
péče o jizvy - v kombinaci s masáží
uvolnění pánevního dna (nejen před jeho cvičením)
uvolnění napětí v pánvi
nejen u dětí jsou výborné při zánětu středního ucha či dutin
suché obklady se nedoporučují při probíhajícím zánětu v podbřišku, při nadměrném krvácení, do zhojení jizvy po císařském řezu, u otevřených ran a poraněné kůže, a u endometriózy – zde jsou velmi vhodné ricinové zábaly.